Acil Durum Planları Panosu Bulaşıcı Hastalık, Dökülme Sızıntı, Yaralanma, Yanık, Travma, Zehirlenme, Gaz Kaçağı, Elektrik Çarpması, Yangın, Sabotaj, Sel Su BAskını, Deprem
Atatürk MTAL Atölye Acil Durum Planları, Tahliye Planı Koronavirüs Talimatları 2021
ADEP Acil Durum Eylem Planları Panosu
ADEP Acil Durum Eylem Planları Panosu

(Bu Bölüm 01-Ağustosa kadar yayındadır, silinecektir)

Ağustos 2021 itibariyle koronavirüs kapsamında “Okullarda Enfeksiyonu Önleme ve Hijyen” 2. kez kontrolden geçecek inşallah. Bu vesileyle hem uygulanmış yönetmelik ve standartlara uygun çalışma örneklerini paylaşmak isterim hemde bazı hatırlatmalarda bulunmak isterim. Doğru bildiğimi sizlere iletmekle mükellefim. İnşallah çalışmalarınızda faydalı olur.

Herkese ulaşmam mümkün olmadığından tanıdıklarınızla paylaşmanızı ümit ederim.

14-15-16 Haziran 2021 tarihlerinde Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığında Özkan Avcı, Asef Kaygusuz ve Tunçay Gürbüz, Çalışma Bakanlığında İSG Gn Md Gn Md Yrd’ları Sedat Yenidünya ve Burhanettin Kurt ile toplantı yapma imkanı buldum.

Genel olarak Acil Durum Planları, kurumun kendisine ait risk analizine göre hazırlanması gerekirken kopyala yapıştır yöntemiyle çoğalmış durumda. Kaynak dosyalardaki eksiklik ve yanlışlıklar her kuruma aksetmiştir. Bundan Çalışma bakanlığı çok rahatsız. ADP dosyaları, tanım ve eğitim anlatımlarıyla şişirilmiş, önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler bölümleri, yangın ve koronavirüs dışında ele alınmamış veya yayımlanmış kılavuzda örnek olarak (temsili olan) ifadeler kopyalanmıştır. Müdahale prosedürleri algoritmalar, ilkel basit ve kurumun gereklerini karşılamaz durumdadır

Asılmış birçok talimat, para ödenerek temin edilmiş ancak içeriği kontrol edilmeden asılmıştır. Uyarı levhalarında sağlık ve güvenlik işaretleri yönetmeliği ve standartlar dikkate alınmamıştır. Asılan noktalar dikkate alınmamıştır.

Bu noktada yapılan çalışmaların önemli bir kısmı “var mı? var/ asılı mı? Asılı” cümlesini karşılamaktadır. İşin özende anlaşılmayan temel kavram: acil levhası astığınız için koridor acil çıkış yolu olmamaktadır. Yönetmeliklerin gereklerini yerine getirdiğiniz, düzenleme yaptığınız için acil çıkış yolu olan koridora levha asabilmektesiniz. Diğer tüm çalışmalarda aynı prensip geçerlidir.

Kurumlarda ADP dosyaları yanlı ve eksik durumdayken, müşteri ziyaretçi çalışan bilgilendirme esaslarına uygun olarak ADP panoları, ilgili önleyici ve sınırlandırıcı talimatları, müdahale prosedürleri asılmamışken, sıcak gündem olan koronavirüs tedbirlerine ağırlık vermek, diğer eksiklikleri görmezden gelmek, eksik çalışma değil midir?

Her sınıfa, her tuvalete, her el dezenfektan dispanserine talimatlar asarken, gıda zehirlenmesinden, mahsur kalmaya kadar birçok talimat kurumlarda eksikse problem vardır.

Özellikle İSG uzmanları zor durumda kalmaktadır. Hem doğru bilgilendirme ve yönlendirme sorumluluğu taşımaktalar, hemde yapılan denetimlerde uygulamaların doğruluğunu tasdik etmektedirler. Yapılan tüm çalışmalar, insan hayatını önemsemek üzerinedir.

Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Kızılay ABC blok için Acil durum planları dosyası güncellenmektedir. Tamamlandığında örnek dosya, bilgi güncellemesi istiyorsanız, email almak istiyorsanız sizlerle paylaşılacaktır. ADP Dosyası yaklaşık 300 farklı kurumun çalışmaları incelenerek, ilgili yönetmelikler tekrar dikkate alınarak hazırlandığından inşallah doğru bir kılavuz niteliğine sahip olacak. Kurumların yanlış adım atmalarını engellemek için kopyalanmaya karşı korumalı olduğunu şimdiden belirtmeliyim

Bu dosyanın başlangıç bölümünde kullanılan görsel alttaki gibidir. Detayına dikkat edenler önemli noktaları yakalayacaktır.

Ucuz olsun diyerek merdiven altı lisanssız baskı levhaların çoğunluğu yönetmeliklere uygun değildir. Hangi noktaya asılacakları, asılan yere göre ebatlandırmaları yanlıştır. Bu konularda her zaman danışabilir bilgi alabilirsiniz.

Yeniliklerden birisi birçok dosyayı basılı levha olarak almak yerine PDF dosya olarak temin edip kendiniz baskı yaptırabileceksiniz. (Her bir PDF 18x30cm 100Dpi 40x50cm PDF 100Dpi)

Örnek dosyayı indirip baskı alabilirsiniz https://tahliyeplanlari.files.wordpress.com/2021/06/2021-haziran-acil-durum-planlari-v3-yangin-004-testing_03-mahsur-kalma.pdf

2020 guncelleme acil durum planları önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler

Acil Durum Planları (menüden alt kategorilere bakabilirsiniz)

https://tahliyeplanlari.com/acil-durum-planlari/. Sayfada yönetmelik hükümlerinin görsel karşılıkları mevcuttur.

Versiyon3 Müdahale prosedürleri ve algoritmaları

https://tahliyeplanlari.com/2021/06/06/haziran-2021-acil-durum-planlari-versiyon3-kullanima-sunuldu/ (18x30cm PDF dosya olarak temin edebilirsiniz)

Okullarda Enfeksiyonu Önleme ve Hijyen Uygulama fotoğraflarını alttaki linkten inceleyebilirsiniz

Mersin Hizmetiçi

Ankara Bakanlık makam binasındaki örnek için (fotoğraf çekimine kısıtlı izin verildi)

Ankara Bakanlık Binaları muhtelif fotolar

Atatürk MTAL levha ve monitör uygulama örnekleri

ADP Monitor Gosterimi Uygulama Ornek 001

ADP Covid19 Levha Uygulama Ornek 002

Toroslar ilçe milli eğitim binası

Mersin Büyükşehir Belediyesi Monitor uygulama videosu

ADP Monitor TV Uygulama Ornek

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s